Uusi johtaja NTM:n Perävaunu-divisioonalle 23.3.2026 alkaen
Uutiset
Alasaarilla on yli 20 vuoden kokemus päällirakennusalalta, ja hänellä on vankka osaaminen teollisesta tuotannosta, vientitoiminnasta, strategiatyöstä, johtamisesta ja muutosjohtamisesta. Alasaari on tottunut kohtaamaan asiakkaita ja sidosryhmiä sekä rakentamaan ja ylläpitämään liiketoimintasuhteita niin kansallisesti kuin kansainvälisesti.
Johtamisessaan Alasaari korostaa työntekijöiden kuuntelemisen tärkeyttä, avointa ja läpinäkyvää viestintää sekä selkeiden tavoitteiden saavuttamista.
”Olen seurannut NTM:n kehitystä vuosien varrella ja ollut aina erittäin kiinnostunut yrityksen toiminnasta. Nyt odotan innolla, että pääsen tutustumaan sekä NTM:n henkilöstöön, että asiakkaisiin”, sanoo Alasaari.
Hän jatkaa: ”Jaamme samat arvot, ja NTM on yritys, joka keskittyy kestävään kehitykseen – arvoihin, joihin suhtaudun intohimoisesti. Olen vakuuttunut, että voimme yhdessä jatkaa vahvan ja menestyksekkään tulevaisuuden rakentamista.”
Konsernijohtaja Niclas Pada toteaa: ”Olemme iloisia voidessamme toivottaa Anssi Alasaarin tervetulleeksi uudeksi divisioonajohtajaksi. Anssilla on vankka kokemus ja vahva kehittämisinto, mikä tulee edistämään perävaunuliiketoimintaamme, vahvistamaan asemaamme ja luomaan jatkuvaa kasvua. Odotamme innolla, että voimme yhdessä Anssin kanssa ottaa seuraavan askeleen matkallamme kohti tulevaisuuden ratkaisuja. Samalla haluamme esittää lämpimät kiitokset Mats Winterille hänen pitkäaikaisesta sitoutuneesta johtajuudestaan ja merkittävästä panoksestaan yrityksen menestykseen.”
”Anssi Alasaarin kokemuksen ja henkilökohtaisten ominaisuuksien ansiosta olen vakuuttunut, että hänestä tulee luonnollinen ja tärkeä osa tiimiä. Olen varma, että Alasaari jatkaa divisioonan kehittämistä ja luo arvoa asiakkaille, työntekijöille ja koko yritykselle. Itse odotan mielenkiinnolla kehityksen seuraamista etäältä”, tervehtii väistyvä divisioonajohtaja Mats Winter.